Imaht a Karib-trsgre figyelve
HKH 2018.01.18. 18:54
Imaht a Karib-trsgre figyelve
Rabszolgasg, elnyoms s kizskmnyols. Istenhit, remny s emberi mltsg. A vasrnap kezdd kumenikus imaht tematikjt a Karib-trsg egyhzai lltottk ssze a Karibi Egyhzak Konferencijnak s az Antillk Pspki Konferencijnak vezetsvel. Trtnelmi rksgk tptalajn a modern kori rabszolgasg jelensgre hvjk fel a figyelmet s jvbeli irnymutatst is adnak.
A gyarmatosts rnykban
A rgi identitst alapjaiban hatrozza meg fldrajzi helyzete s trtnelme. A trsg az slakos kalinagok npcsoportrl kapta a nevt; vltozatos etnikai, nyelvi s vallsi hagyomnyok jellemzik. szakon a Bahamktl, dlen a dlamerikai szrazfldn Suriname-ig, Guyanig s a Francia Guyanig, keleten Barbadostl a nyugati Beliz-ig hzdik. A gyarmati fggsgtl a kztrsasgi nemzetllamokig az llamformk szles skljt megltk mr a helyiek. A legnagyobb, mindmig rezhet trsadalmi hatst a gyarmatosts fejtette ki: az slakosokat durva eszkzkkel prbltk megfosztani nazonossguktl, emberi mltsguktl s szabadsguktl. A nagyobb kereskedelmi nyeresgrt a gyarmatostk brutlis rendszereket trvnyestettek, amik biztostottk az emberkereskedelmet s megtizedeltk a bennszltt lakossgot. Ezt kvette az afrikaiak rabszolgasorsba dntse, ami egyet jelentett az emberi mltsg rucikknt kezelsvel.
Az eurpai keresztyn misszik megjelense kezdetben nem jelentett minsgi vltozst, az embertelen rendszer rszv vltak, sokflekppen altmasztottk s megerstettk azt. Mikzben a Biblit a szolgasgban lk leigzsnak legitimlsra hasznltk, az a rabszolgk kezben btort erv vlt. Isten szabadt hatalmt hirdette; azt, hogy az r a remnytelennek tn helyzetekben is ert s kitartst ad a terhek viselshez.
A jelen kihvsai elssorban a gyarmati mltra s a rabszolga-kereskedelemre vezethetk vissza. Az alacsony nbecsls, a bandahbork, a csaldon belli erszak, a szegnysg, a drog- s pornfggsg, a fjdalom, a bnat s a dh mind-mind azok egyenesg kvetkezmnyei. Sokaknak lehetetlennek tnik a szabaduls a szegnysg s az adssg csapdibl. A trsg egyhzai azonban kzs ervel dolgoznak azon, hogy minl tbb rszorulnak nyjtsanak hathats segtsget, megismertetve velk a krisztusi rmhrt. A npek s a kultrk soksznsgt, vltozatossgt valljk s hirdetik tevkenysgkkel.
A cikk folytatsa elrhet a Tovbb... gombra kattintva!
A Karibi Egyhzak Konferencija
Mg nhny egyhz megjelense egszen a gyarmatostsig nylik vissza, msok a 18-19. s a kora 20. szzadi misszii mozgalmakkal rkeztek. A harminchrom tagegyhzat sszefog Karibi Egyhzak Konferencija (CCC) az 1960-as vek kumenikus tevkenysgbl ntt ki. Hivatalosan a ’70-es vek elejn, a trsg tkeressnek els veiben jtt ltre, trsadalmi, kulturlis s politikai forrongsok kzepette. Alakul gylst 1973-ban a jamaicai Kingstonban tartottk meg.
A szervezet meggyzdse, hogy az egykori gyarmatosts megoszt hatsa ellenre is ltezik egy autentikus, egysgre trekv karibi identits, amellyel rthetv vlik Isten akarata s a karibi emberek megtallhatjk a vlaszokat letk krdseire. A negyvenhrom ve mkd testlet a teolgia, a keresztyn oktats, az integrlt fejleszts, az ifjsgot s a nket illet krdsek, a csaldi let, az emberi jogok s a kommunikci terletn is szmos kezdemnyezssel lt mr. Stratgijnak alappillre a tagegyhzak klcsns elktelezdse s egyms figyelemmel ksrse kpviseletk, intzmnyeik s a helyi gylekezetek segtsgvel. Mindezek rdekben megalaptottk az Egyhzak Nemzeti Tancsainak Regionlis Frumt, amely lehetsget ad a szorosabb kapcsolatptsre s az elremutat misszii munkra.
Egyhzi szerepvllals
Az idei janur 21-tl 28-ig tart imaht alapigje: „Jobbod, Uram, dics az ertl..." (2Mz 15,6), tmi pedig naponta egy-egy karib-trsgi trsadalmi problmra fkuszlnak. Rmutatnak a Gondvisel megtart szeretetre s az egyhzak trsadalmi szerepvllalsra. Az imaht kezd napjn Haiti lakossgrt imdkozunk, hiszen a szigetet kzelmltban rt gazdasgi nehzsgek miatt sokan elhagytk otthonaikat. Veszlyes utazsaik clllomsn azonban sokszor a vendgszeretet hinyval s a jogi akadlyok korltaival szembeslnek. A Karibi Egyhzak Konferencija felemelte szavt a haiti emberek polgri jogait korltoz vagy megszntet nemzetekkel szemben.
A trsg legfbb problmja az emberkereskedelem, amely az ldozatokat szexmunkra, gyermekmunkra s szervkereskedsre knyszerti. Ezrt a karib-trsgi protestns egyhzak csatlakoztak a Vilgmisszis Tancshoz, valamint a Karibi s szak-Amerikai Misszi Tancshoz, hogy tantsaikkal vget vethessenek a modern rabszolgasg forminak. A keresztyn egyhzak aggdnak az egyre inkbb elterjed pornogrfia kros hatsai miatt is, amely leginkbb a gyermekek s a fiatalok egszsges fejldst veszlyezteti.
A rgi gazdasgai kezdetektl az eurpai piacra termelnek nyersanyagot. A fejlesztsekre mindig is nemzetkzi klcsnket vettek fel, ami egytt jr a kzlekedsre, oktatsra, egszsggyre s kzszolgltatsokra fordtott sszeg cskkensvel. A Karibi Egyhzak Konferencija kezdemnyezte a jelenlegi adssgvlsg megoldst s a szegnyek tmogatst a nemzetkzi hlzatok segtsgvel. A nemzetkzi banki szablyozs kedveztlenl rinti a trsg ipart s kereskedelmt, gy szmos csald mindennapi meglhetst veszlyezteti. Az egyhzak ezrt hitelszvetkezeti mozgalmat indtottak, amelynek clja, hogy a szegnyek is hozzfrjenek a pnzgyi forrsokhoz.
Mindezek a trsadalmi adottsgok hozzjrulnak az emberlsek, az nknzsok- s ngyilkossgok riasztan magas szmaihoz. A karibi egyhzak f clja a csaldok tmogatsa, a gyarmatosts okozta sebek begygytsa s a megbks jeleknt vgzett kzs misszi, az evanglium hirdetse.
Mrfldkvek
Az kumenikus imaht korai elzmnye egy 1740-es vekben elindult szak-amerikai pnksdi mozgalom, amelynek clkitzse az egyhzak kzs imdkozsa volt. Az tven felekezetet sszefog Evangliumi Aliansz 1846-ban alakult meg. Ekkor vezettk be az v els hetben tartand imaht gyakorlatt is. Magyarorszgon 1886-ban hirdettek elszr imahetet: a Klvin tri reformtus gylekezet Baldcsi-termbe hvtk az rdekldket. A mr 1894-ben is szorgalmazott, az „egysgrt meghirdetett imanyolcad (nyolc napos imdsgsorozat)” gyakorlata 1908-ban indult tjra.
Az imaht anyagnak hivatalos kzs elksztse 1958-ig vratott magra, ekkor kezdte meg munkjt a lyoni Unit Chrtienne kzpontja, valamint az Egyhzak Vilgtancsa Hit s Egyhzszervezet Bizottsga. ’64-ben azonban mr a II. Vatikni Zsinat is megfogalmazza az imaht rendszeressgnek fontossgt. Kt vvel ksbb az Egyhzak Vilgtancsa Hit s Egyhzszervezet Bizottsga s a vatikni Keresztny Egysget Elmozdt Ppai Tancs meg is kezdi a kvetkez imaht szvegnek elksztst. A kzs imaheti anyag hivatalos hasznlatba vtelnek els esztendeje 1968.
Az imahetek tmibl:
1968: Dicssgnek magasztalsa (Ef 1,14 )
1973: Urunk, tants minket imdkozni (Lk 11,1)
1975: Isten szndka: Krisztusban egybefoglal mindeneket (Ef 1,3-10)
1988: Isten szeretete elzi a flelmet (1Jn 4,18)
1989: Kzssget ptnk, egy test vagyunk a Krisztusban (Rm 12, 5-6)
1990: Hogy mindnyjan egyek legyenek… hogy elhiggye a vilg (Jn 17,21)
1998: Gyngesgnkben is segtsgl siet a Llek (Rm 12, 5-6)
2000: ldott legyen az Isten, aki megldott bennnket Krisztusban (Ef 1,3)
2005: Krisztus az egyhz egyetlen fundamentuma (1Kor 3,1-23)
2014: Ht rszekre szakthat-e Krisztus? (1Kor 1,1-17)
2016: „Arra hvattunk, hogy az r nagy tetteit hirdessk!” (1Pt 2,9)
2017: Megbkls – „Krisztus szeretete szorongat minket” (2Kor 5,14-20)
2018: „Jobbod, Uram, dics az ertl…” / „Uram, a jobbod kitnik erejvel…” (2Mz 15,6)
Idn az „Imaht a Krisztus-hvk egysgrt” szztizedik vforduljt nnepeljk. Az imaht kzs tematikjt helyi szinten els zben 1975-ben lltotta ssze egy ausztrl kumenikus csoport. 1997-ben mr a grazi II. Eurpai kumenikus Nagygyls is skra szll az venknti imaht megtartsrt. Az tven ves Egyhzak Vilgtancsa (EVT) nnepi gylst 1998-ban a zimbabwei Hararban rendeztk meg. Ehhez kapcsoldan a Magyarorszgi Egyhzak kumenikus Tancsa is lsn megfogalmazzk a magyar llsfoglalst is s felhvjk az egyhzak figyelmt a krisztushvk egysgnek munklsra s a kzs imahetek megtartsra. Az EVT s az Egysg Tancs szervei 2004-ben egyeznek meg az esemny anyagnak kzs formjrl s publiklsrl.
Cikknk az kumenikus imaht idei ksrkiadvnyban megjelent anyagok felhasznlsval kszlt. A tovbbi rdekessgeket s napi igemagyarzatokat tartalmaz fzet letlthet honlapunkrl.
sszelltotta: Szotk Orsolya, fot: wikipdia
Forrs: http://www.reformatus.hu/mutat/14631/
lds, bkessg!
Szigethalmi Reformtus Egyhzkzsg
|