A magyarsg szmra a reformci nem csupn a megjuls, hanem a megmarads lehetsgt is jelentette - mondta jgyrt Istvn kulturlis s tudomnydiplomcirt felels llamtitkr a trlat megnyitjn.
Az llamtitkr felidzte: a 16. szzad elejn megindult trk hdts, az orszg hrom rszre szakadsa vget vetett a Magyar Kirlysg regionlis hatalmi helyzetnek s egysgnek. A szttagolt orszgban az anyanyelv vallsgyakorls msfl vszzad alatt nemzetmegtart erv vlt.
jgyrt Istvn kiemelte: a killtssal a minisztrium megemlkezik az Erdlyi Fejedelemsg kort messze megelz egyhzpolitikjrl, amellyel a vilgon elsknt engedlyezte az evanglium korltozs nlkli hirdetst, a szabad prdiktorvlasztst, majd a luthernus, a klvinista s az unitrius mellett a rmai katolikus valls szabad gyakorlst is.
Az llamtitkr szerint az emlkv j alkalom a szmvetsre: arra, hogy jobban megrtsk, a reformci miknt vltoztatta meg az egyhzat, erstette a kzssgeket, trsadalmat s a nemzetet az elmlt fl vezredben.
Hafenscher Kroly, a Reformci Emlkbizottsg miniszteri biztosa elmondta: a reformci talaktotta Eurpt s benne Magyarorszgot, mg ha "nem is tudatostjuk, hogy mennyire meghatrozza napi letnket, dntseinket, gondolkodsunkat".
Hafenscher Kroly szerint az emlkv utols hnapjaiban mr rezhet annak hatsa, hogy a reformci "tmv lett" a trsadalomban, s az emberek felfigyelnek a vallsi megjuls ma is relevns zenetre.
A ngynyelv - magyar, angol, nmet s francia - killtst klkpviseletek, illetve magyar kulturlis intzetek mutatjk majd be szerte a vilgon.
A killts molinkon mutatja be a protestantizmus elzmnyeit, kialakulsnak krlmnyeit, egyhztrtneti jelentsgt, szerept a magyar trtnelemben, az egyhz s a trsadalom megjulsban.
Bemutatja, hogy a Habsburg- s az Oszmn Birodalom kztti hatalmi harcok rnykban, Bethlen Gbor s I. Rkczi Gyrgy fejedelem uralkodsnak idejn miknt vlhatott az Erdlyi Fejedelemsg a protestantizmus kzpontjv. A trlat megemlkezik az 1568-as tordai orszggylsrl, foglalkozik azzal, miknt hatott a reformci a trtnetrsra, a tudomnyos letre, a magyar nyelvre s irodalomra, illetve a zenre.
Emellett bemutatja a magyar protestantizmus nagy alakjait, a nagy mlt kollgiumokat s azok nhny hres tanrt s dikjt, vzolja a peregrinci jelentsgt.
A reformci emlkvben szerte a vilgon s Magyarorszgon is arra emlkeznek, hogy Luther Mrton goston-rendi nmet szerzetes, teolgus 1517. oktber 31-n fggesztette ki az egyhzi megjulst kvetel 95 tzist a wittenbergi vrtemplom kapujra. Ettl a naptl szmtjuk a reformci kezdett.
Forrs: http://www.ref500.hu/hirek/kiallitas-nyilt-a-magyar-reformacio-toerteneterol/
lds, bkessg!
Szigethalmi Reformtus Egyhzkzsg