Szchenyi-djjal ismertk el munkssgukat
HKH 2017.03.17. 10:27
Szchenyi-djjal ismertk el munkssgukat
A legmagasabb llami tudomnyos kitntetssel, Szchenyi-djjal ismertk el a Dunamellki Reformtus Egyhzkerlet egyhzi s vilgi vezetjnek munkssgt. Bogrdi Szab Istvn reformtus pspk, a zsinat lelkszi elnke, valamint Tkczki Lszl trtnsz, egyhzkerleti fgondnok mrcius 15-n vettk t az elismerst a Parlamentben der Jnos kztrsasgi elnktl.

Folyamatosan alaktani kell
A lelkipsztoroknak s a mvelt keresztyn embereknek sajt anyanyelvkn kell prbeszdkpesnek lennik minden ms tudomnnyal, ezrt folyamatosan alaktani kell a teolgia nyelvt – vallja Bogrdi Szab Istvn dunamellki reformtus pspk, a Magyarorszgi Reformtus Egyhz zsinatnak lelkszi elnke. Az egyhzvezet mrcius 15-n Szchenyi-djat vehetett t a Parlamentben.
Bogrdi Szab Istvn a reformci korabeli hitvallsi iratok s teolgiai rtekezsek magyar fordtsainak megjtsa mellett az j kiadsok gondozst is magba foglal, teolgiatrtneti jelentsg tudomnyos munkja, valamint rtkes oktati s kzleti tevkenysge elismerseknt kapta meg a legmagasabb llami tudomnyos elismerst.
A reformtus pspk gy fogalmazott: mly meggyzdse, hogy minden teolgiai munka lefordtsa gazdagtja a magyar tudomnyos nyelvet. „Mi, reformtusok alapveten prdikl egyhz vagyunk, magyar nyelven szeretnnk tovbbadni a tudomnyt" – mondta.
Bogrdi Szab Istvn trsaival mg egyetemistaknt figyelt fel arra, hogy rendkvl kevs a korszeren magyarra fordtott teolgiai szveg. A 16., 17. szzadi szvegek kzl sokat lefordtottak ugyan a 20. szzad elejn, de ezek is tbb-kevsb elavult, nehzkes fordtsok voltak, a kortrs szakirodalom tern pedig mg nagyobb volt a hiny. Ez inspirlta a latin, angol s nmet nyelv szvegek fordtsra. „Mindent lefordtottam, amihez hozzfrtem s amit jnak tltem" – tette hozz.
A hetvenes vek ta tart folyamatos fordti munka mellett a ktezres vek vge ta sorozatszerkesztknt irnytja azt a munkt, amelynek sorn jrafordtjk Klvin Jnos kommentrjait, illetve lefordtjk a magyarul mg hinyz szvegeket.
A reformtus pspk oktati, oktatsszervez munkjrl elmondta, hogy 1998 ta tart egyetemi tanri tevkenysgnek fontos helyszne volt a Ppai Reformtus Teolgiai Akadmia, amelynek jjszervezsben is rszt vett. Az 1531-ben alaptott intzmnyt, amelyben a dunntli reformtus lelkszeket kpeztk, a kommunista diktatra 1951-ben – a tbbi egyhzi iskolval egytt – llamostotta. Az akadmia a rendszervlts utn, 1998-ban nyithatta jra kapuit. Bogrdi Szab Istvn feladatot vllalt az egyetemi let jraszervezsben, a tanszkek fellltsban s a szakok akkreditlsban, emellett oktatott s vezette a Rendszeres Teolgiai Tanszket. Az egyhzvezet jelenleg a Kroli Gspr Reformtus Egyetemen tant.
A cikk folytatsa a Tovbb... gombra kattintva rhet el!
Az ismeretterjeszts a legfontosabb
„Nem a tudomny, hanem a np szolglatt vlasztottam" – mondta Tkczki Lszl trtnsz, a Dunamellki Reformtus Egyhzkerlet fgondnoka, miutn mrcius 15-n Szchenyi-djat vehetett t a kztrsasgi elnktl.
Tkczki Lszl az Etvs Lornd Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi Kar Trtneti Intzete Mveldstrtneti Tanszknek tanszkvezet egyetemi docense. A Szchenyi-djat a magyar s az egyetemes trtnelem, illetve az eszme-, mvszet- s mveldstrtnet terletn egyarnt kimagasl tudomnyos s oktati plyja, klnsen Tisza Istvn letmvvel kapcsolatos hinyptl kutatsai s publikcii, valamint szles kr trtnelmi ismeretterjeszt tevkenysge elismerseknt kapta.
„Br trtnsznek kszltem s mindvgig tudomnyos plyn tevkenykedtem, mg a rendszervlts eltt meghoztam egy dntst: nem az egyetemi karrier a legfontosabb, hanem az ismeretterjeszts, a np felvilgostsa" – mondta az MTI-nek.
Ennek az elhatrozsnak az volt az oka, hogy akkor nem lehetett a tudomnyos letben szabadon vlemnyt nyilvntani. „Szmomra pedig egy rendszerkonform letm ptgetsnl fontosabb volt, hogy kicsit ms megvilgtsban is hallhassanak az emberek a 19-20. szzadi magyar trtnelem egyoldalan brzolt esemnyeirl" – tette hozz.
Tkczki Lszl az elmlt negyedszzadban mintegy 1500 eladst tartott orszgszerte, valamint a hatron tli magyar kzssgekben. Elfordult, hogy egyetlen v alatt 120-at. „Ez sok idt s energit vett el a tudomnyos karriertl, de nem panaszkodom: az ember ott szolgl, ahol tud" – fzte hozz. Mint mondta: meglepetsknt rte a kitntets, de rl, hogy nyugdjba vonulsa utn egy tudomnyos, oktati s ismeretterjeszti plyafuts lezrsaknt elismertk munkssgt.
„De ezutn is folytatom, amit eddig. Taln koromnl fogva mr kicsit kisebb erbedobssal, de nem lankad lelkesedssel. Ez a munka soha nem rhet vget, mindig szksg lesz olyanokra, akik segtenek a magyar npnek megismerni mltja kevsb ismert, eltorztott, eltagadott rszleteit" – fogalmazott Tkczki Lszl trtnsz.
Az egyhz s trsadalom modern kori kapcsolata
A magyar protestns kultra s egyhztrtnet egyik legkivlbb ismerje s oktatja, Ksa Lszl etnogrfus, trtnsz, a Magyar Tudomnyos Akadmia rendes tagja, a Budahegyvidki Reformtus Gylekezet tagja szintn Szchenyi-djat vehetett t mrcius 15-n.
Az letmd- s a mentalitskutats mveldstrtneti munkm legfontosabb pillrei – mondta Ksa Lszl, az Etvs Lornd Tudomnyegyetem Mveldstrtneti Tanszknek professzor emeritusa. A trtnsz a XIX. s XX. szzadi egyetemes s reformtus mveldstrtnet terletn kiemelked, fknt az egyhzak s a trsadalom kapcsolatval foglalkoz tudomnyos letmve, valamint a nprajztl az agrr- s tudomnytrtneten t a trsadalom- s egyhztrtnetig terjed szles kr publikcis s szerkeszti tevkenysge, tovbb iskolateremt pedaggiai munkja elismerseknt vehette t az elismerst a nemzeti nnepen.
Ksa Lszl hangslyozta: a kitntets, amelynek nagyon rl, nemcsak t, hanem az MTA-t s az ELTE Blcsszettudomnyi Kart is illeti. Emellett „nem csak szimbolikus gesztus" – a mai tudomnyos letben sokszor mltatlanul kezelt – humn tudomnyok fel.
Munkssgrl szlva legfontosabb knyvei kztt emltette a parasztsg dualizmus kori trtnett feldolgoz trtneti nprajzi munkjt (Paraszti polgrosuls s a npi kultra tji megoszlsa Magyarorszgon, 1880-1920). Kiemelte a „Ht szilvafa rnykban" cmmel megjelent mentalitstrtneti mvt, melyben a nemessg als rtegnek lett s mentalitst vizsglja a rendi trsadalom utols vtizedeiben Magyarorszgon.
Fontos munki kztt megemltette az ltala szerkesztett s rszben rt Magyar mveldstrtnet cm kziknyvet s egyetemi tanknyvet, amely 1998 s 2006 kztt hat kiadst rt meg, kztk nmet s angol nyelvt.
Ksa Lszl kitrt arra: tudomnyos plyja msodik felben komolyan foglalkoztatta az egyhz s a trsadalom modern kori kapcsolata. Ebbl az rdekldsbl szletett meg a tantvnyaival s munkatrsaival kzsen rt, ltala szerkesztett ktktetes munka Budapest reformtus kzssgrl (Reformtusok Budapesten. Tanulmnyok a magyar fvros reformtussgrl 1–2.).
Izgalmas feladatknt emlkezett vissza a gyulai reformtus egyhz trtnetnek feldolgozsra is. Mint ismertette, a 16. szzadtl a 20. szzadig a termszeti krnyezettl az ptett krnyezeten t minden megvltozott Gyuln, a telepls is tbbszr elpusztult, de a helyi reformtus egyhzkzsg mindig mindent tllt. Az ottani reformtus egyhzat vizsglva teht ngyszz esztendn keresztl lehet kvetni egyetlen helyen egyetlen kzssg trtnett.
Oktati, oktatsszervezi munkjrl szlva kiemelte, hogy hsz ven t vezette az ELTE Mveldstrtneti Tanszkt, megalaptotta s vezette a tanszk doktori programjt. A doktori kpzsben a mai napig rszt vesz, 24 dikja szerzett doktori fokozatot az tmavezetsvel – tette hozz.
Szerkesztette: Fekete Zsuzsa
Forrs: MTI
Fot: MTI
A nemzeti nnepen szmos kivl reformtus testvrnket djaztk, rluk bvebben az egyhz hivatalos oldaln, a www.reformatus.hu honlapon olvashatnak.
Forrs: http://www.parokia.hu/v/szechenyi-dijjal-ismertek-el-munkassagukat/
lds, bkessg!
Szigethalmi Reformtus Egyhzkzsg
|