Beszmol - Zsinati Ifjsgi Frum
HKH 2016.04.26. 21:19
Hogyan tallok helyet az egyhzban?
Elbe mentek a reformci tszzadik vforduljnak az tdik Zsinati Ifjsgi Frum (ZSIF) rsztvevi prilis 22–23-n Budapesten. A Magyarorszgi Reformtus Egyhz kzp- s felsfok oktatsi intzmnyeinek, valamint egyetemi gylekezeteinek s ifjsgi szervezeteinek tvent delegltja azt a mai kulcskrdst kereste, amit Luther tszz ve gy fogalmazott meg: „Hogyan tallom meg a kegyelmes Istent?"
Egyetlen, legfbb krds
Nemcsak a reformci korban szlettek az dvssggel, bnnel s bnbocsnattal kapcsolatos krdsek az emberekben: szletnek ma is, s szlettek korbban is – errl beszlt Szontgh Szabolcs zsinati ifjsgi tancsos a gazdag ifj trtnete (Mk 10,17–27) alapjn pntek esti htatban. A gazdag ifj eltt minden kapu nyitva llt, de csak azt akarta tudni, mit tegyen, hogy dvzljn. – Az ifj egyetlen konkrt, karakteres tettre gondol krdsben: arra az egyre, amely segt, amely valamirt kiemelten fontos. Jzus is egy fontos dolgot emelt ki: az ifj gazdagsgt, amely miatt mindenre kpesnek rezte magt, amit kulcsnak hitt az dvssghez. A reformciban is egyetlen dolog izgatta az embereket: hogyan juthatunk el Istenhez? Van bennnk ilyen kiemelked krds az istenkapcsolatunkban, letnkben, krnyezetnkben, amelyre vlaszt akarunk kapni, amely mindent meghatroz? – tette fel a krdst a lelkipsztor.
Mgttes vgyaink
– A 95 pontot vgigolvasva is kitnik az dvssg krdskre s a mgtte lv vgy: keresem Istent, hogy tallkozhassak vele, mert szksgem van r. A krdsek mgtt mly vgy van. Bennnket ma mi mozgat, mire vgyunk? – vetette fel hozzszlsban Katona Viktor, a Soli Deo Gloria Reformtus Dikmozgalom elnke. – A reformtorok valami mellett killtak, s emiatt szembementek msokkal. Nem ktzkdni akartak, de megtalltk, ami fontos nekik. A melllls neknk is fontos. A gondolkodshoz azonban alzat kell: amink van, azzal msok vszzadokon t dolgoztak. Mi most azt keressk, ami hinyzik neknk, ami bennnket hajt – fogalmazott a ZSIF feladatrl a lelkipsztor.
Mlyre kell sni
– Valamit megalapozni nagyon kemny, hossz ideig tart munka – hangzott el msnap reggel a homokra s a sziklra pt ember pldzata (Lk 7,47–49) alapjn. Katona Viktor hozztette: az ptmny stabilitsa azon ll vagy bukik, hogy csak a fldre, vagy mlyre sva, szilrd alapra ptjk-e. – Mindketten halljk az Igt, csak az egyik cselekszi, amit hall, a msik nem. Aki jl csinlja, mlyre hatol, ksziklra alapoz. Mlyre engedjk Isten zenett, hogy ott biztos alapokon megtallja a helyt? Hogy tformljon minket, amit hallunk? Ha engedjk az Igt mlyre hatolni, az felhozza mly krdseinket s vgyainkat: Klvin is azt mondta, hogy isten- s nismeret egytt jr – fogalmazott a lelkipsztor.
Prbeszdben az egyhzvezetssel
A rsztvevkbl mg pntek este intelligenciatpusok szerinti csoportok alakultak Bnyai Sndor lmnypedaggus rt keze alatt. A fiatalokat elzetesen arra krtk, figyeljk az iskoljukban, kortrsaik kztt kibontakoz, jelentsebb tmkat, krdseket – ezeket is megbeszltk a csoportmunkban. A frumon megszletett krdseket az esemny vgn zrnyilatkozatban fogalmaztk meg a Zsinat szmra. A skt mintra ltrejtt Zsinati Ifjsgi Frum feladata ugyanis, hogy venknti tancskozsain az egyhzkormnyzkat segt zeneteket fogalmazzanak meg egyszeren, vilgosan, karakteresen – ezt a nyri skt ifjsgi zsinaton meg is figyelheti a ZSIF egyik delegltja. Az elmlt vekben a zsinati lseken mindig lnk rdeklds ksrte a ZSIF zrnyilatkozatait.
Egytt keresve a vlaszt
Az idei nyilatkozatban ezt olvassuk: „2016-ban mi fordulunk bizalommal a Zsinat fel, megosztva azokat a krdseket, amelyekben eligaztsra, egyttgondolkodsra, tantsra van szksgnk neknk s kortrsainknak. Ma a krdsnk: hogyan tudunk lni fiatalknt az egyhzban? Hogyan tudjuk trsainknak vonzv tenni kzssgeinket, ahov tartozunk? Hogyan tudnnk tudatosan, felkszlten fordulni a trsadalom fel? Hol vannak reformtus identitsunk hatrai? Mit tud mondani a reformtus egyhz napi letnk meglt valsgra? Valljuk, hogy reformtus identitsunk alapja Isten Igje s meglv hitvallsaink, amelyek egsz letnkre nzve irnyt mutatnak. Krjk a Zsinat segtsgt abban, hogy megszlessenek mai hitvallsaink, legyenek vlaszaink napjaink trsadalmi vltozsaira s a minket r lelki kihvsokra, valamint legyenek olyan hitvall cselekedetei egyhzunknak, amelyekhez kapcsoldhatunk! Mindezekben kiemelked szerepk van a fiatalokkal foglalkoz lelkipsztoroknak, az rendszerszer egyttmkdsknek az egyhz tbbi szolgljval.”
Mire vgynak a fiatalok? Taln elmondhat: leginkbb elfogadsra – elfogadsra az egyhzon bell, s arra, hogy a vilg is el tudja fogadni az hitket, hv nazonossgukat.
Forrs: Reformatus.hu
http://www.reformatus.hu/mutat/12234/
Bagdn Zsuzsanna
|