Minden ember valamilyen tallkozs gymlcse, s a tovbbi letre nzve is igaz, hogy a kapcsolatai ltal lesz igazn emberr. Minden kapcsolat megersts a ltben. Kt szlm van, ngy nagyszlm, nyolc ddszlm. Egyedi vagyok, rtkes vagyok, de sokfle sszetettsgben vagyok az. Vannak azonossgok szinte minden emberrel, de vannak risi klnbsgek is. Mit hangslyozok letem sorn, mire emlkezem, mit nvesztek naggy a gondolataimban, kinek vagy minek a hatsa al engedem magam? Hogyan dolgozom fel az engem rt srelmeket? Vajon nem egyms s csaldjaink gygyulsra, gygytsra kapjuk, vlasztjuk a trsunkat?
Egytt-ember. Ezt olvashatjuk az 1Mz 5,2-ben: „Frfiv s nv teremtette, megldotta, s embernek nevezte ket...” A kapcsolatok kztt taln a legklnsebb a hzassg. Hogyan is tallja meg kt ember egymst? Egyltaln van-e igazi? Ha van, akkor sokaknak mirt nem sikerl megtallni? Van msodik esly?
A Bibliaolvas kalauz szerint Mzes els knyvt olvasva rcsodlkozhatunk, hnyfle prvlaszts trtnet van a Szentrsban. Izsknak Elizer vlaszt trsat, Jkb els ltsra szeretett bele Rhelbe. Ruth zvegyknt kapott msodik eslyt, Eszter pedig egy szpsgverseny alapjn. Az emberi egyttls vezredei is sokfle pldt hoztak, hogyan is szervezdik egy kzssgen bell a hzassg: frfi s n egyttlte. m Pl szavai mindig igaznak bizonyulnak: „felette nagy titok ez” .
Milyen kapcsolat a hzassg? Azonossgra talls vagy elktelezds? Egyik lelksztrsammal vitztunk: vajon az a fontos a hzassgban, hogy tudom, a msikat Isten ajndkozta nekem, vagy az, hogy felelsen dntttem mellette, s komolyan veszem kimondott szavam? Ismerek olyan hzasprokat, akik mindig ahhoz az alapigazsghoz trnek vissza, hogy tudjk: a msik ajndk. Pontosan olyan, pont nekem val. Isten mr csak tudta ezt. Ezrt btorodnak arra, hogy a msikban ezt az ajndkot tiszteljk, akkor is, amikor taln nem ajndknak rzik. De vannak, akik nem rtettk ebben – taln nem is krdeztk – Isten konkrt akaratt. Meglttk a msikat, s dntttek. S mert eldntttk, felelsnek tartjk magukat sajt dntskben. Igent mondtak, s ezt nem vonjk vissza, akkor sem, ha a msik felhbortan viselkedik.
Lassan rjvnk, hogy nem egy kzppontak az igazsgok, mg az remnek is kt teljesen klnbz oldala van. A hzassgnak pedig sok dimenzija ltezik, mert ez a legsszetettebb emberi kapcsolat. Egy idegen nz rm, s gy rzem, hogy valahonnan ismers nekem. Egy idegennel kezdek beszlgetni, s rjvk, hogy sokszor jobban rt engem, mint n magamat. Egy idegennel tallkozom, s rcsodlkozom, hogy kzelebb van hozzm, mint a sajt csaldom. Ilyen s hasonl lmnyekrl szmolnak be azok, akik megtalltk trsukat. „Eddig fogalmam sem volt arrl, hogy ilyen gazdag lennk, m most mr nincs jogom brmit is megtartani nmagamnak” – idzhetnnk Emmanuel Levinas 20. szzadi filozfust. fogalmazta meg az istenkpsg igazsgt ekkppen: „Isten a msik ember arcbl nz rm.” Ki az, aki egy leten t figyelmeztet engem Isten arcra? Ki az, akirt felelssget vllalok? „Nem azrt vagyok felels, mert szabad vagyok, hanem azrt vagyok szabad, mert felels vagyok” – ez a mondat is Levinastl szrmazik, aki ezzel megfordtotta a filozfiai gondolkods irnyt, gy a kapcsolatainkrl gondoskods szksgessgt is. Felels vagyok, gy vagyok szabad arra, hogy teljes szvvel szeressek.
A Blint-nap krnykhez kapcsold Hzassg hete-mozgalmat angol mintra vettk t haznkban, s szervezzk meg 2008 ta vente. A rendezvny idei arcai Zmbori Soma s Fazekas Rita. „Rita biztonsgos kikt, Soma pedig inkbb cirkl, mely a kikt vonzskrzetben mozog” – rja az egyik rluk szl cikk szerzje. k gy fogalmaztk meg a tarts kapcsolat alapjt: „bizalmat pteni, s nem kontrollt gyakorolni”.
A kett egytt ember. Klcsns szeretetben, klcsns megbocstsban. Kapcsolati hlban, hzassg-hzat formzva. ldsokkal s terhekkel megerstve.
Fodorn Ablonczy Margit
Forrs: http://reformacio.ma/v/1007/
lds, bkessg!
Szigethalmi Reformtus Egyhzkzsg