Kett-pedaggiai mdszertani kpzs
"Nevelni csak az tud, aki az rk jelenltben ll. Annyiban nevel,
amennyiben ebbe bevezet."
Martin Buber
Ma dleltt Kett-pedaggiai mdszertani kpzst tartott a Sipos Edit a Szigethalmi Reformtus Egyhzkzsg gylekezeti hzban. Gyakorlatban ismerkedhettnk meg egy kzismert mese ltal a padlkpksztssel lpsrl-lpsre haladva, eljutva egszen a f tanlsgokig. A kpzs ltal gazdagodhattunk a kzsen elksztett padlkp ltvnyval, egy tollal, amely a sajt tovbbi tunkat hivatott jelkpezni, s akr elmlet tananyaggal is, ami megvsrolhat volt a tanfolyam utn. rtkes, szvmelenget napot tlthettnk egytt! Ksznjk!


A padlkp szimbolikus cselekvs s alkots eredmnye. A szemllsre tants rvn a gyerekeket el lehet vezetni arra a felismersre, hogy a kls valsg kpei bensnk metaforikus kzvettjv vlhatnak. E metaforknak hatalmas kifejez erejk van. A kpek elvezetnek nmagunk megrtshez, de a vilgot mint a "kimondhatatlan jelentshordozjt" is megnyithatjk elttnk. A Kett-pedaggia a kpiests, szimbolizls kt alapvet formjt ismeri s gyakoroltatja be: A kpalkots a pedlkpekben valsul meg. A sajtosat a lnyegeset fejezi ki, zeneteket kzvett. A kpet mindig kiegszti a beszd, a szbeli kommunikci. A szimbolikus cselekvs mdjai szles skln mozognak: a ktllel val kzssgforml jtkoktl az egyes teremtmnyek, emberi mvek eljtszsn t a szimbolikus elemekkel gazdagtott tncig igen sokfle elemet ptett be a Kett-pedaggiai szimbolikus szemllete.



Franz Kett Istent a vgs rtelem s lt alapjaknt hatrozza meg, aki megalapozza boldogsg- s rtelemkeressnk jogossgt. "A vilggal val tallkozs alapjv vlhatannak, hogy megsejtsem egy magasabb s mlyebb valsg jelenltt, megrintsem kntse szeglyt."-mondja. "Nevelni csak az tud, aki az rk jelenltben ll. Annyiban nevel, amennyiben ebbe bevezet." (Martin Buber) E pedaggia semmi egybre nem vllalkozik, mint megnyitni az egsz szemlyisgt egy nla nagyobb, transzcendens valsg megtapasztalsa szmra, ami egybirnt minden keresztny spiritulis trekvs magva.


Az letrl az let trtnserl val gondolkods emberi sajtossg. Elindulni valahov, megrkezni, ton lenni, elfoglalni egy helyet, adni s elfogadni olyan htkznapi cselekvsek, amelyek gyakran nem is tudatosulnak bennnk. Amikor megljk ezeket az esemnyeket, illetve amikor elgondolkodunk rajtuk, tartalommal teltdnek. A kvetkez kifejezsimdokat fejlesztjk: szbelisg, kpalkots, testi nkifejezs, szimbolikus cselekvs s alkots.


Tovbbi fotkat lehet megtekinteni kpgalrinkban az albbi linken:
//szre.gportal.hu/gindex.php?PHPSESSID=cun87fgjqalffbm1p0796q0pr5&pg=36916794&gid=2985414
lds, bkessg!
Szigethalmi Reformtus Egyhzkzsg