Presbitersg az egyhz trtnetben
Mi a presbiterek feladata? Mikor alakult meg egyhzunkban az els presbitrium? Mit neveznk a parits elvnek? A Magyar Reformtus Presbiteri Szvetsgnek az idn szi presbitervlasztsra felkszt sszelltsbl kiderl.
Az els keresztyn gylekezetek szmra irnyad volt az egyetemes papsg elve:
„Ti azonban vlasztott nemzetsg, kirlyi papsg, szent nemzet vagytok, Isten tulajdonba vett npe, hogy hirdesstek nagy tetteit annak, aki a sttsgbl az csodlatos vilgossgra hvott el titeket; akik egykor nem az npe voltatok, most pedig Isten npe vagytok” (1Pt 2,9-10)
Ebbe beletartoztak a gylekezetek vilgi tagjai is. A ksbbi idk folyamn az egyhz letben kialakult a papi rend (klrus), ahol mr a presbiteri tiszt megsznt, illetve a rendkvl bonyolult hierarchia egyik lpcsfokv lett. A „vnek” jogkrt beolvasztottk a pspkk hatskrbe, akik viszont a korbbinl jval szlesebb hatalommal (csaknem egyeduralommal) rendelkeztek.
A bibliai presbiteri tiszt a reformci idejn kapta vissza az t megillet helyet. Ebben klnsen a Klvin Jnos ltal vezetett genfi gylekezet llt pldaknt. A nagy reformtor azt vallotta, hogy Isten a gylekezetet hrom feladattal bzta meg: az ige hirdetsvel (prftai feladat), az egyhz kormnyzsval (kirlyi feladat) s a szegnyek gondozsval (papi feladat). Ezt a hrmas feladatot pedig ngy hivatal tjn tlti be: lelkipsztor, tant, presbiter s diaknus.
A presbiterek (a vnek tancsa) gyakorolta az egyhzkormnyzst s a gylekezet anyagi s erklcsi felgyelett – vagyis a kirlyi jogkrt.
A genfi plda nem mindentt valsult meg. A reformci klnbz gain bell nem egyszerre s nem egysgesen formldott az egyhz bels szervezete. Ahol a fldesr s az llamrend trelmes volt az j tantsokkal szemben, ott a presbiteri tancsok erteljesebben fejldtek, de szerepet jtszottak a trtnelmi krlmnyek is, mint pldul Magyarorszgon a trk hdoltsg s az ellenreformci idejn, amikor sok gylekezetet a presbiterek tartottak letben.
Presbiterek teht kezdettl fogva voltak, de mita ltezik „presbitrium”, mint testlet?
A presbiterek szerepe nagyon eltrbe kerlt, amikor falvak maradtak lelkipsztor nlkl az ellenreformci ldzse kvetkeztben. Haznkban a helyzetet knnytette az, hogy a huszita elreformtorok idejben mr kialakultak az n. kistancsok, amelyek hasonltottak a presbitriumokra. A huszitizmus tudvalevleg jelents hatst gyakorolt a magyar keresztynsg letre.
Az evangliumi presbiterilis egyhzkormnyzs alapjait haznkban a nagy reformtor, Szegedi Kis Istvn fektette le „Loci Communes” cm munkjban. Taln ennek is ksznhet, hogy az 1555. vi II. erddi zsinat mr emltst tesz a presbiterekrl, mint akiknek a lelksz mellett „… ktelessgk, hogy a npeket hzanknt is intsk …”
A reformci utn jelentkez puritanizmus trhdtsa egyebek kztt azt is eredmnyezte, hogy felgyorsult a presbitriumok fellltst clz folyamat. Az egyszer, tanulatlan, de hv egyhztagok bevonsa az egyhzkormnyzsba ellenszenves volt a nemesek szemben. gy a szatmrnmeti zsinat elvetette a presbiteri egyhzkormnyzs eszmit, mondvn: „a np nyomor s szolgai llapota s kpessghinya, valamint a vilgi urak ellenzse miatt a presbitriumok fellltsa nemcsak nehznek, de teljessggel lehetetlennek ltszik”. A puritnok azonban nem adtk fel a harcot. Lorntffy Zsuzsanna fejedelemasszony udvari papja, Medgyesi Pl „Rvid tants a Presbyteriumrl” cm munkjban szembeszllt a szatmrnmeti zsinat dntseivel, s btran killt a presbitriumok fellltsa mellett.
A hivatalos presbitrium els megalakulsa 1617-re tehet, amikor a ppai gylekezet Kanizsai Plfi Jnos esperes vezetsvel megalaktotta a Magyar Reformtus Egyhz els presbitriumt. A vallsszabadsg eljvetelvel azutn is megmaradt ez az intzmny s a reformtus megjulsi mozgalmakban sok helyen jelents szerepet vllalt.
A nem lelkszi egyhztagok nagyobb szolglati lehetsgeivel prhuzamosan idvel megfogalmazdott az az igny, hogy a vilgiak ersebb befolyssal rendelkezzenek az egyhz letben. Ez a 18. szzad vgre valsulhatott meg, amikor a vilgiakat a lelkszekkel egyenl befolyssal ruhztk fel. Ekkor vezettk be az egyhzkerleti fgondnoki tisztet, s mondtk ki a lelkszek s a vilgiak egyenl arny kpviselett az egyhzi gylseken. Ezt az elvet nevezik a parits elvnek. Mindezt az 1791. vi budai zsinat tette teljess. Sajnos ez akkor nem lett trvnny, mert az uralkod ezt nem szentestette, csak a 19. szzadban kerlt be egyhzi trvnyeink kz.
Az rs megjelent a Tematikus Presbiteri Fzetek 2017-es, presbitervlasztsi klnszmban. A Magyar Reformtus Presbiteri Szvetsg kiadvnya tovbbi hasznos olvasmnyokat rejt a presbiteri tisztsggel s az idei tisztjtssal kapcsolatban.
Forrs: http://www.reformatus.hu/mutat/14181/
lds, bkessg!
Szigethalmi Reformtus Egyhzkzsg