Rgta tudjuk, hogy a trtnetek nmagukban hatnak, formlnak, tantanak minket, anlkl, hogy magyarzatokat fznnk hozzjuk. A bibliai trtnetek megtantjk, hogy honnan jvnk, hov megynk, kik vagyunk, mi rtelme van az letnknek, mit tett rtnk Isten. Mly igazsgokat trnak fel, utat mutatnak dntshelyzetekben, tantanak megkzdeni, kiigazodni a vilgban, megmutatjk mi helyes, mi helytelen, hogyan rdemes lni.
2. Legyen gyermekbiblink!
A gyermekbiblik azrt kszltek, hogy a Biblia legfontosabb trtneteit, zeneteit gyermekek szmra rthetv tegyk. Mg a felntt Bibliban vannak nehezen rthet trtnetek (mg felnttek szmra is!), a gyermekbiblik trtnetei gyermekek szmra rdtak, ezeket btran elolvashatjuk. Ksbb, tizenegy-tizenkt ves kortl mr a felntt Biblibl is olvashatjuk a trtneteket, tantsokat.
3. Honnt kezdjk? Merre haladjunk?
Ha kinyitjuk a gyermekbiblit, rdemes az elejrl, a teremts trtnettel kezdeni s lassan vgighaladni sorban az szvetsgi majd jszvetsgi trtneteken. Amikor nnepre kszlnk, az aktulis trtnetet olvassuk el (karcsonykor Jzus szletsnek trtnett, hsvt eltt Jzus szenvedsnek s feltmadsnak trtnett, pnksd eltt a Szentllek kitltetsnek trtnett). Ha a gyermek jra kr egy trtnetet, akr tbbszr is olvassuk el, valsznleg azon keresztl dolgoz fel ppen valamit. Amikor mr a felntt Biblibl olvasunk, kezdjk Jzus letvel s tantsaival az evangliumokbl, az jszvetsg elejrl.
4. Mrt fontos egytt olvasni?
A meslsben nemcsak a szveg a fontos, legalbb olyan fontos a mesl s a hallgat kztti kapcsolat. Olvass valamit nekem! – mondjk gyakran a gyermekeink, ami azt jelenti, figyelj rm, tlts idt velem, legyl velem! Amikor egytt olvasunk egy trtnetet, egy trben lteznk, sszekapcsoldunk, egytt jrunk meg magassgokat, mlysgeket. A bibliai trtnetek kzs olvassa sszekapcsol bennnket egymssal s Istennel.
5. Mit tegynk, ha valamire nem tudjuk a vlaszt?
A gyermekeink elbb-utbb krdseket tesznek fel a vilg keletkezsvel, lettel-halllal, Istennel kapcsolatban. Ne fljnk ettl, nem kell tudnunk mindenre vlaszolni. Utna olvashatunk, utna krdezhetnk a hitoktatnl vagy a lelksznl egy-egy tmnak s jra beszlgethetnk rla. Ebben azt is tlhetjk, hogy kzs felfedezton vagyunk a gyermeknkkel, mikzben az hite nvekszik, a mi hitnk is mlyl.
6. Lsson a gyermek minket Biblit olvasni!
Minden rtk s szoks mintkon keresztl addik t. Nemcsak a rendraksban, tisztasgban, tisztelettudsban vagyunk pldk, hanem abban is, hogy ltnak-e a gyermekeink minket Biblit olvasni. Akkor lesz az letk rsze, ha ltjk, hogy a mi letnknek is rsze. Ha ltja, krdezni fog, rdekldik, hogy mit olvasunk, elkezddhet kzttnk beszlgets.
7. Milyen gyermekbiblit vlasszunk?
Amikor gyermekbiblit vlasztunk, fontos, hogy gyermeknk letkorhoz illesszk. Amilyen meseknyvet vennnk, rdemes olyan knyvet keresni. Amikor mg kicsi a gyermeknk, 1-2-3 ves, vlasszunk olyan knyvet, ahol kevesebb a szveg, csak nhny fontos trtnetet emel ki a Biblibl. Amikor mr 4-5 ves, lehet hosszabb szveggel, kevesebb kppel vlasztani. Sok hasznlhat gyermekbiblia s bibliai trtneteket feldolgoz knyv van a piacon, rdemes idt sznni, hogy belelapozzunk, olvasgassuk ket. Vlasszunk olyan gyermekbiblit, ami egyszer kpekkel s Krisztus-brzolssal mondja el gyermeknyelven, de mgis hen a Biblia trtneteit. Ha viszont mg megvan a rgi gyermekbiblink, amibl annak idejn neknk mesltek, s szerettk, hasznljuk azt. A gyerekek ltalban maguknak rzik mindazt, ami „any, ap volt", amikor mg k is gyerekek voltak.
ldott olvasst kvnunk! Siba-Rohn Hilda
Forrs: budai reformtus gylekezet
Cmlapkp: Fle Tams / parokia.hu
Kimondott kimondatlan krdseink
Ha gyereked van, akkor kapsz mell sok krdst is. Egyik pillanatrl a msikra fogalmazdnak meg, s vagy sikerl megvlaszolni, vagy nem. Most a vlaszok megtallsban szeretnnk segtsget adni. Siba-Rohn Hilda, a Budai Reformtus Egyhzkzsg lelksze egy-egy sszeszedett, kiemelt ttelmondatokkal tagolt rsban foglalkozik a klnbz gyereknevelsi krdsekkel.
5. Hogyan szabjunk hatrokat gyermekeinknek?
4. Mirt fontosak az apk? – Bibliai apakp
3. Hogyan segtsnk gyermeknknek elfogadni az elfogadhatatlant?
2. Mirt jrjunk gyermekeinkkel keresztyn kzssgbe?
1. Gyermekeink a digitlis vilgban
lds, bkessg!
Szigethalmi Reformtus Egyhzkzsg