„Mindennap legynk reformtorok" – Beszlgets Gundel Takcs Gborral
Ember s lete – kumenikus asztali beszlgetsek a reformci kezdetnek tszzadik vben Ceglden cmmel tartottak programsorozatot februr 27. s mrcius 2. kztt a vroshza dsztermben. A harmadik alkalom vendge Gundel Takcs Gbor volt. A npszer msorvezett mint a reformcii emlkv nagykvett krdeztk hitrl, mindennapi reformcirl. Forrs: Evanglikus let, szveg: Kzdi Beta, fot: Magyari Mrton

– Mondhatni, reformcis utat jrt be, hiszen katolikus csaldban nevelkedett, most mgis reformtusnak vallja magt. Mikor s mirt trtnt a vlts?
– Katolikusnak kereszteltek, br Gundel nagyapmk evanglikusok, de Takcs nagyapmk rmai katolikusok voltak, gy lettem n is katolikusnak megkeresztelve. Voltam elsldoz is, de mr nem brmlkoztam, mert a hetvenes vekben, amikor hittanra jrtunk a hgommal, elkezdte megtrteni a harmadikos osztlyt, s ennek nem rltek az iskolban, behvtk a szleinket, hogy ezt nem kellene. Ezutn nem jrtunk tbbet templomba s hittanra, pedig a hittanokat nagyon szerettem. A dikmist mr kevsb, mert gy reztem, hogy azok nem gyereknyelven s nem nekem szlnak.
– Aztn ksbb egy katona bartja volt nre hatssal.
– Igen, egy katona bartomnak nagyon ers hite volt, s prblt engem terelgetni, de akkor mg nem volt bennem fogkonysg. Azt mondtam neki, hogy n rtem s tisztelem is az hitt, de mg nem jtt el az n idm. gy reztem, az Isten eljn majd rtem is, kzen fog, s elkezd vezetni az n utamon. Hiszem, hogy minden embernek sajt tja van. Van, aki elrbb tart, van, aki htrbb. Hagyni kell, hogy mindenki a sajt tjt jrja, nem lehet az embert srgetni a hitre jutsban. Nlam is eljtt ez a pillanat, amikor egyszer kezembe kaptam egy knyvet.
– Mi volt ez a knyv?
– A cmre sajnos nem emlkszem, de egy olyan paprl szlt, aki a sajt reformcijt lte meg a hitben s az egyhzn bell is. Az tudatosodsa, sajt reformcija szmomra azrt volt rdekes, mert gyerekkora ta hv kzegben lt a csaldja rvn, egyszer csak mgis felemelte a fejt, s rkrdezett a mirtekre. A szoksoktl, ritulktl eljutott az igazsgkeressig, s ez akkor nagyon elgondolkoztat volt szmomra. Adott egy impulzust, hogy igen, a krlttnk lv vilgot valahogy gy kellene befogadni s tszrni sajt magunkon.
– A sajt reformcija mikor kvetkezett be?
– Amikor eskvre kszltnk a felesgemmel, aki reformtus. Akkor a rmai katolikus templomban nem fogadtak minket kitr rmmel. A reformtus templomban azonban leltetett a lelksz, s miutn legalbb egy rt beszltnk, azt mondta, hogy sszead minket. Szmomra nagyon ers impulzus volt, hogy a reformtus lelksz meghallgatott, s nem a keresztlevelem alapjn dnttt. Azta is kifejezetten szoros ktelk ez kztnk, a reformtussgom fel ez egy rendkvl fontos mrfldk.
– n szerint mi a reformci lnyege ma? Mirt vllalta el a Reformci 500 nagykveti feladatt?
– Most egy tszz vvel ezeltti trtnelmi esemnyt nnepelnk, de azt gondolom, a lnyeg az, hogy mindennap legynk reformtorok. Ne fogadjunk el semmit csak azrt, mert azt mondtk, hogy az gy van, hanem szrjk t magunkon az igazsgt, s csak az igazsgval foglalkozzunk. Tegynk fl krdseket, s ha azokra vlaszokat kapunk, csak akkor rezhetnk igazn a magunknak brmit is. s ez nemcsak a vallsra, hitre vonatkozik, hanem ltalban az letre. Szmomra a reformci zenete az, hogy tessk gondolkodni s nem elfogadni valamit csak azrt, mert valaki azt mondta. Termszetesen ez az n mondataimra is vonatkozik. Fontosnak tartom ezt, ezrt is vllaltam, hogy valamilyen mdon a jubileumi v arca legyek. Radsul a felkrs alkalmval megint egy nagyon j beszlgetst folytathattam egy egyhzi emberrel, ezttal Hafenscher Kroly evanglikus lelksszel, miniszteri biztossal.
– Van kedvenc reformtus neke?
– A 167. zsoltrt nagyon szeretem, de vannak, amelyeket – szintn szlva – nem klnsebben kedvelek, mert nem j a prozdijuk, s gy abszolt nem szltanak meg.
– Van olyan bibliai idzet, amelyet mindennap forgat a fejben, szvben?
– Nem mondank egy konkrt igeszakaszt, mert szmomra az a fantasztikus, hogy amikor rvacsort vesznk a Szilgyi Dezs tri reformtus templomban, akkor mindig kapunk egy igei ldst. Az ott kapott mondat, gy rzem, mindig nekem szl.
– Most is van ilyen mondata?
– A mostani gondolat nem bibliai, de most nagyon megtallt: „Ami jn, fogadd, ami megy, engedd.” A mondat tartalma egyszer, de tbbrteg: fogadd el alzattal azt, ami jn, mert lehet, ami ma rossznak ltszik, valjban j; lehet, azrt kaptad, hogy egy feladat el lltson a Teremt. Ha valami megy, az is egy prbattel, hiszen lehet, hogy valaminek elmlt az ideje, s el kell tudni engedni.
– Minden prdikciban tallhat magnak az ember ehhez hasonlt?
– Amikor a lelksz a szszkrl szl a gylekezethez, akkor mindenkit a maga letben, a maga tjn tall meg egy-egy mondattal, amelyik valsznleg minden hvnek egszen mst jelent. gy gondolom, brmilyen prdikciban lehet olyan gondolatot tallni, amelyik az adott ember szmra kapaszkodt, ert ad, de az embernek ehhez gondolkodva, nyitott fllel s szvvel kell lnie az letet.
A cikk az Evanglikus let magazin 82. vfolyam, 15. szmban jelent meg, 2017. prilis 16-n.
Az Evanglikus let magazin kaphat az evanglikus templomok iratterjesztsben, megrendelhet a Luther Kiadnl, a kiado@lutheran.hu cmen, vagy digitlis formban megvsrolhat s letlthet a Digitalstand oldalrl.
lds, bkessg!
Szigethalmi Reformtus Egyhzkzsg